4. 10. 2017 19:00  PETR RÍMSKÝ

Koncert mezi knihami

Po roce se opět mezi knihy vrací písničkář Petr Rímský za doprovodu skupiny MISITU.

Petr Rímský je svérázný písničkář v jehož projevu se kromě folku mísí zejména prvky šansonu, jazzu a blues. Vynikající a nápaditý kytarista s jedinečným hráčským projevem. Petrův hluboký a podmanivý hlas je nezaměnitelný (snad pouze s hlasem jeho bratra herce Pavla Rímského známého z dabingu, rozhlasu, nebo z Vinohradského či dalších divadel).

Petr Rímský zazářil ve druhé polovině 80. let v nejslavnějším období Porty navštěvované více než 30 tisíci diváků. Mezi tehdejší elitu písničkářských osobností se zařadil například písněmi "Blues o hvězdě" a "Křídla a kopyta", za něž obdržel autorské Porty (1986 a 1988), nebo písněmi "A ještě radši se vracím", "Šašek" a dalšími.

Petr Rímský je také skvělý a srozumitelný teoretik a kytarový pedagog působící dvacet let v kurzech Muzikantské školy, kterou založil a která nese jeho jméno. Je autorem hudebně naučných publikací "Akordy a jak na ně... 1440 kytarových akordů", "Na kytaru od začátku", "Hudební nauka 1-3", beletrie "Ze života muzikantského" atd. V 90. letech působil jako hudební publicista, šéfredaktor, ale i vydavatel časopisu "HITBOX - magazín s písničkami", v někdejším stejnojmenném nakladatelství vydal řadu výborně zpracovaných kompletních zpěvníků (K. Kryl, J. Nohavica, K. Plíhal, W. Daněk, J. Ledecký, Fleret, Evergreens 1-4), asi 1.000 písní jako přílohy zmíněného magazínu, a řadu dalších muzikantských příruček.

Petr Rímský byl producentem dodnes vzpomínaného festivalu FOLKY - NEFOLKY, který býval po řadu let na hradě Helfštýně a na hradě v Boskovicích, nebo například Prvního mezinárodního romského festivalu s desetitisícovou účastí, třemi vydanými CD, MC a LP, kterým dělal hudební režii.

Petr Rímský je galantní k dívkám a ženám, věčný rebel proti všem lumpům - politickým zvláště, skvělý řidič a zdatný uživatel výpočetní techniky, kuchař s fantazií, tragéd i srandista.

Petr Rímský se dodnes nesmířil s rozdělením republiky a je přesvědčen, že krom celého federálního parlamentu by za to měl sedět především pozdější sebestředný president Klaus. Petr se narodil v Kolíně (nad Labem) v divadelní a dnes by se řeklo "mezinárodní" rodině, neboť otec - divadelní režisér Pavel Rímský byl Slovák.

Petr Rímský spolupracoval či spoluúčinkoval s řadou významných českých osobností jakými jsou např. Věra Martinová, Janek Ledecký, Karel Kryl, Karel Plíhal, Jaromír Nohavica, Jiří Vondráček, Petr Kocman, Petr Bendl a další. Věnuje se i spolupráci s mladšími kolegy. V posledních letech to byl zejména o generaci mladší písničkář a žák Petrovy školy Zdeněk Hamřík, se kterým občas společně koncertují i lektorují na muzikantských školách. Nebo jej Honza Žamboch vyzval, aby se stejně jako arel Markytán (AG Flek) a František Serádo podílel na vzniku alba skupiny Žamboši.

Petrovi také konečně vyšlo profilové album "Zákon o zachování lásky", na kterém mimo jiných skvělých mudebníků účinkuje i Petrův syn Štěpán Rímský hrající na fagot a kontrafagot.

Foto z koncertuFoto a video ukázky najdete na webu Zonerama. Klikněte na obrázek nebo následující odkaz:

https://www.zonerama.com/okskvrnany/Album/3785115

© 2020-2022 Knihovna města Plzně, p. o., Obvodní knihovna Skvrňany & M-klub l Macháčkova 28, 318 00 Plzeň T: +420 378 038 261 l M: +420 724 602 897  I E: mklub.plzen@seznam.cz, skvrnany@plzen.eu I W: www.knihovna.plzen.eu
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky