CAINE- MI

28.11.2019 18:00  CAINE-MI

+ PETR VON VECHTR j. h. 

Koncert mezi knihami

CAINE
"Písničkář, myšionář a tajemník se statky nehmotnými", tak sám sebe charakterizuje člověk, který se představuje jako Caine. Má samozřejmě i své civilní jméno, ale říká o něm, že sloužilo po většinu jeho života spíš úřadům než jemu. Písničkářem se stal poté, co prý s příchodem punku do Čech zjistil, že síla hudebního sdělení není odvislá od počtu akordů. "Vzal jsem do ruky paličky a buben a začal skládat", uvádí na svých webových stránkách. Zakládal různé punkové kapely, dnes se živí jako profesionální bubeník ve skupině Znouzectnost. 

K punku prý dlouho přistupoval jako k něčemu velmi dobře slučitelnému s obdivem k Mirkovi Dušínovi, ale pankáči si myslili, že si z nich utahuje a přátelé mu vysvětlili, že by měl to, co dělá, přece jen charakterizovat nějak jinak. Snad by se tomu, co skládá a zpívá na svých sólových koncertech, dalo jednoduše říkat duchovní písně. Caine dokonce prohlašuje, že každá jeho píseň je o jeho víře, ale museli byste si ho k tomu opravdu poslechnout, abyste si nemyslili, že je to nějaký hodný hoch z nedělní školy. Je to dryáčník plný strhující energie a emocí, jeho "civilní zaměstnání" bubeníka se na něm projevuje i když hraje na strunný nástroj. Původně používal mandolínu, pak si nechal postavit mandolu, ale přestože byla vyrobena mistrem, cítil potřebu si ji celou přestavět a přizpůsobit. A tak předělal pražce, zaměnil struny, naladil mandolu úplně jinak až vzniklo "české" bouzouki. "Každý nástroj tě inspiruje k jinému hudebnímu přemýšlení", dodává.
U nezávislých distributorů nebo přes internet si můžete objednat Cainovy nahrávky.

CD Nadosah, předchozí: Pro jediný vlas víly, či ve dvou obalech celkem čtyři starší alba: Caine 96, Tajemství na dálku stačí, Caine a Rusová "Živě" a Myšionáři.

"Animálně-evangelizační píseň Myšionáři," říká Caine, "vypráví o tom, co by se stalo, kdyby nám Evangelium Ježíše Krista přinesly myši. Vím, jak dámy reagují na myši a často se mi zdá, že když chci někomu něco ze svého prožitku víry sdělit, jsou reakce podobné".
Myšionáře ani jiné Cainovy písničky v rozhlase téměř neuslyšíte. O to větší překvapení vás čeká na koncertech inzerovaných většinou na jeho webových stránkách www.caine-mi.cz. "Vždycky jsme se s kapelou hlásili k tomu, že nechceme měnit svět, že stačí, aby svět nezměnil nás", pověděl mi Caine nedávno. "Ale když vidím, jak nás ten svět stejně mění, začínám tvrdit, že je na čase mu to vrátit. Alespoň písničkou. I tou totiž něco změnit lze. Alespoň v tom smyslu, že všechno, co člověk vysloví, nějak svět změní, i když třeba jen v jeho blízkém okolí."
Jan Burian

CAINE-MI

Dlužno dodat, že od doby sepsání tohoto článku se přece jen pár věcí změnilo. Především již se nevykazuji na jevišti sám, ale můj "dryáčnický projev" je zčásti kompenzován uhlazeným chováním, milým projevem, civilním zpěvem a místy i vtipnými průpovídkami... mé dlouholeté písničkářské assistentky Assy. Ta se po zralé úvaze rozhodla zveřejnit publiku, čímž jsme se oficiálně stali jedním písničkářem ve dvou tělech a nosíme hrdý přídomek -Mi za svými jmény. Říkat si hrdě a tvrdě -My, k tomu jsme se totiž zatím neprozpívali.

Caine


PETR VON VECHTR

Samorostlý napůl poustevník, který před časem opustil vše, koupil drážní domek bez elektřiny kdesi v lesích dost daleko od Plzně a tam také začal psát své neotřelé, místy až syrové chvály Bohu. Proto je jeho styl písničkaření vtipně nazýván "samostatný sborový chválič" (only lonely worship)

Vstupné: 50,- Kč

Foto a video Galerie


Fotky a videa z koncertu Caine-Mi a Petra von Vechtra najdete na webu Zonerama pod následujícím odkazem: 

https://www.zonerama.com/okskvrnany/Album/5815069

© 2020-2022 Knihovna města Plzně, p. o., Obvodní knihovna Skvrňany & M-klub l Macháčkova 28, 318 00 Plzeň T: +420 378 038 261 l M: +420 724 602 897  I E: mklub.plzen@seznam.cz, skvrnany@plzen.eu I W: www.knihovna.plzen.eu
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky